Bağkur Tescil Mağdurları Platformu 24 Eylül 2023 Pazar günü İstanbul Maltepe'de bulunun Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde bir araya geliyorlar. 

Panele Siyasi Partilerin yanı sıra bir çok sivil toplum kuruluşları ile basında davet edildi. 

Bağkur Tescil Mağduru Nedir? 

1 Ekim 2008 tarihine kadar vergi kaydı ve meslek odası kaydı olup da BAĞKUR kaydı olmayanlar bu tarihten önceki sürelerini BAĞKUR’a tescil ettirememekle birlikte prim borçları da tahakkuk etmeyeceği için ödeyememektedirler.  Geçtiğimiz dönemlerde birtakım Kanunlarla borçlanma yoluyla sigortalılık sürelerinin değerlendirilmesine ilişkin yasal düzenlemeler yapılmış ancak bu yasal düzenlemelerden haberdar olmayan veya başvuru süresini kaçıran veyahut maddi imkansızlıklardan dolayı bu imkanları kaçıran birçok esnaf, sanatkâr, şirket ortağı vardır. 1 Ekim 2008 öncesi vergi kaydı olan, meslek odası kaydı olan ancak BAĞKUR kaydı olmayanların BAĞKUR tescilleri yapılmadığından dolayı birçok vatandaşımız sosyal güvenlik sistemine dahil olamamakla birlikte, emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi ve yaş şartlarını yerine getirememektedirler. Ayrıca yine emekli olabilmeleri için gerekli olan prim gün sayılarını tamamlayamamaktadırlar.  Böylelikle bu durumda olan vatandaşlarımız gelecek kaygısı taşımakta olup hem kendileri hem de vefatları durumunda geride kalan hak sahiplerine emekli maaşı intikal ettirememektedirler.

Bağkur Tescil Mağdurları, vergi ve meslek odası kaydı olanlara yönelik geriye doğru sigorta tescil ve taksitle ödeme imkanının getirilmesini talep etmekle birlikte ayrıca taksitle ve kısmi ihya yapılandırması talebinde de bulunmaktadırlar. 

Bağkur statüsnden erkekler 9000 prim gün, kadınlar ise 7200 prim gün ile emekli olabilmektedirler. Bağkur'lular emeklilik için aranan prim gün sayısı şartlarının Ssk statüsüyle eşitlenmesini talep etmektedirler. 

Editör: Haber Merkezi