Son zamanlarda Yönetim Kurulu Başkan ve üyelerinin almış oldukları maaşlarla gündemde olan Türk Hava Yolları şimdi ise hakısız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarmalarla gündemde. 

Son bir ay içerisnde TYH bünyesinde çalışan 400'ün üzerinde pilot, kabin memuru, hava kontrol uzmanı, dispeçer ve teknik personeller işten çıkarıldı. 

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Gebze'de Buluşuyor! Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Gebze'de Buluşuyor!

EYT kapsamında emekliliği hak edenler ise re'sen emekliliğe sevk edildi. İşten ayrılmak istemeyen çalışanlara ise mobbing uygulandı. İnsan kaynakları ve personel yönetim sürecinde işçi aleyhine uygulamalar başlatan THY, iştirak firmaları ile diğer hava yolu şirketlleriyle imzalamış olduğu Centilmenlik sözleşmesi kapsamında çalışanların başka şirketlerde istihdam edilmelerinin önüne geçti. 

THY bu işten çıkarma sürecini dışarıya duyurmadan kapalı bir şekilde ve sessizce  kendi içerisinde yürüymeye çalışıyor. Çalışanlara ise en büyük destek ise Hava-Sen Sendikası'ndan geldi. 

İşten çıkarılan çalışanların mağduriyetlerine kayıtsız kalan Hava-İş sendikası "Bizim haberimiz yok, bizde yeni duyduk, ama işten çıkardılarsa yapacak bir şey yok, yine de hukuki destek isterseniz sizi sendika avukatına yönlendiririz, ücreti neyse ödersiniz" dedi. 

Tüm yaşanan bu sürece kayıtsız kalmayan Hava-Sen sendikası, çalışanların haklı mücadelesinde her zaman yanlarında olduklarını belirtti. 

Editör: Haber Merkezi