SGK! ESENLER SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ SGK! ESENLER SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ

Sosyal Güvenlik Uzmanı Mehmet Akif Cenkci'nin BağKur'lularla ilgili sosylam medya hesabından yaptığı paylaşım şu şekilde;

"Hayaldi Gerçek Olmadı !

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan yaklaşık 11 ay önce Kayseri Mitinginde BağKur’lu esnafımıza verdiği sözü ne yazık ki unuttu. 

🔴 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişli tüm BağKur’lu ve esnafımızın emeklilik için gerekli olan 9000 prim gün şartını Cumhurbaşkanı Erdoğan 7200 güne indirerek eşitleyeceğiz dedi. Ancak yapmadı. Ayrıca 7200 güne indirse bile eşitlik olmuyor. Eğer SSK statüsüyle eşitlenecekse olması gereken de budur ki 5000 ile 5975 gün arasında pirim şartıyla emeklilik hakkı getirilmesidir. 

🔴 Bağkur’luların diğer sorunu Tescil Mağduriyetidir. 1/10/2008 öncesi vergi kaydı, meslek odası kaydı olanlara geriye dönük tescil imkanı getirilmelidir. Taksitle kolay ödeme imkanı oluşturulmalıdır. 
Geçmişte Zafer Partisi TBMM’de temsil edildiği dönemde (24 Eylül 2021) kanun teklifi verdi ancak AK Parti ve Mhp’nin red oylarıyla kabul edilmemişti. 

🔴 Bağkur’luların ihya borçlanmalarına her yapılandırmada taksit getirilmiyor. İhya borçlanmaları diğer SGK borçlanmalarından daha yüksektir. Bugünün değeriyle günlük en düşük ihya borçlanma tutarı 230,03 TL’dir. 
Askerlik, doğum borçlanmalarında ise günlük asgari borçlanma tutarı 213.36 TL’dir. 

🔴 2019/9 sayılı SGK genelgesiyle vergi mükellefi olduğu şirkette sigortalı olanların mağduriyeti mevcut olup, çakışmadan kaynaklı prim transfer işlemleri sigortalı lehine husus oluşturmamaktadır. 10 yılık zaman aşımı mağduriyetlere sebep olmaktadır. 

🔴 63 terk kodu ile durdurulan BağKur sürelerinde araya giren SSK hizmetlerinin emeklilikte sayılmamasıda ciddi hak kayıplarına neden olmaktadır. 

🔴 Sosyal Güvenlik sistemimizde en çok prim ödeyip, en az emekli maaşı alan emeklilik statüsü hiç şüphesiz Bağkur’dur."

Editör: Haber Merkezi