EYT-EF Genel Başkan Yardımcısı Levent Atacan, Gündem Sosyal Güvenlik haber merkezimize önemli açıklamalarda bulundu. 

Levent Atacan açıklamasında; 

“Bilindiği üzere son günlerde emekli maaşlarına yapılan minimum zamlarla ilgili ülkemizin en büyük gündemi haline geldik.

Özellikle sosyal medya ve Twitter!da her gün yaptığımız hashtag çalışmalarımızla konuyu gündemde tutarak, bu açlığa ve yokluğa mahkum eden ücretleri ve zamları kabul etmediğimizi deklare ediyoruz. 

Yaklaşık 16 milyon emeklinin hem yüksek enflasyon karşısında alım gücünün hiç edildiği bu ücret ve zamları hem de yanlış yönetilen politikaların faturasının bizlere kesilmesini, acı reçetenin Millete yazılmasını reddediyoruz.

Açlık sınırı olan 13.334 TL’nin altında bulunan 7500 TL’lik emekli maaşları ile nasıl geçineceğiz?

Emeklinin Milli gelirden aldığı pay her geçen yıl düşmekte. Neden? 

Sabaha yiyecek ekmek bulamayan Emeklinin Yılbaşına kadar beklemeye tahammülü var mı? Takati ve sabrı kaldı mı? En temel ihtiyaçlarını dahi karşılamayan bu ücretlerle yaşamanın bir formülü var mı? Sayın Cumhurbaşkanı’na seslenmek istiyorum.

Akaryakıttan vergilere, ilaçtan ekmeğe kadar tüm ürünlere gelen zamlarla hayatta ve ayakta kalmanın bir yolu var mı?

Öğretin bize...

Ayrıca en düşük emekli maaşları 7500 TL ye çıkarılırken, diğer emeklilere zam verilmemesi yine Sosyal Adalet ilkesine aykırı olup, yüksek prim ve yılla emekli olanlara haksızlık yapılmıştır. Bu durum toplum barışını ve huzurunu sarsmaktadır.

En düşük emekli maaşlarının tamamlanan kısmının hazine bakanlığından yardım olarak değil, SGK dan kök maaş olarak verilmesini, en düşük emekli maaşının Asgari ücretin altında olmamasını ancak asgari ücretin de gelinen süreçte en düşük memur maaşından az olmamasını, özellikle mutfak ve gıda enflasyonunda rakamların kontrol altına alınmasını, en yüce değer emek sahiplerine, hakkettiği önem ve değerin verilmesini, hassasiyetin gösterilmesini, rahat edeceği dönemde içinde bulunduğu ağır ekonomik şartlar sebebiyle çift dikiş hatta üç dikiş yapacak duruma getirilmeden, en insani isteklerimizin yerine getirilmesini talep ediyoruz. Bir ülkenin itibarı Vatandaşının refahı ile ölçülür.

Avrupa’dan verilen emeklilik örneklerinde, dünya emeklileri ülke ülke tatil yaparken, biz alım gücümüz sıfıra indiğinden, markete dahi gidemiyoruz. Bizim emeklimiz şu anda kuru ekmeğe muhtaç durumda.  Yeni Türkiye yüzyılına yakışan Emekli maaşları ve zamları talep ediyoruz.

Eşit yıla eşit primle çalışanların Emekli maaşları arasındaki Adaletsizlik, intibak yasası ile giderilmelidir. 2000 yılı öncesi emekli olanlar için çıkarılan İntibak yasasının 2000 yılı sonrası emekli olanlar için çıkarılması elzemdir.” dedi. 

Editör: Haber Merkezi