TÜED AÇIKLADI! EMEKLİLERE SEYYANEN 12 BİN LİRA ZAM YAPILMASINI İSTİYORUZ TÜED AÇIKLADI! EMEKLİLERE SEYYANEN 12 BİN LİRA ZAM YAPILMASINI İSTİYORUZ

Antalya Muratpaşa Sosyal Güvenlik Merkezi bunu hep yapıyor, İl Müdürü Ali Duru ise müdahale etmiyor.

Sosyal Güvenlik Merkezlerine vatandaşların yazılı yapmış oldukları müracaatlara genellikle cevap verilmiyor, verilen cevaplar ise PTT adi posta sistemiyle gönderildiğinden dolayı ilgili muhatabın eline geçmiyor. 

Özelllikle Antalya Muratpaşa SGM'nin vatandaşların yazılı taleplerine cevap vermemesi ve Tebligat Kanunu'na uymayarak adi posta ile gönderim yapması sigortalılar için telafisi mümkün olmayan sonuçların doğmasına sebep oluyor. 

Son olay ise bir sigortalının vekili aracılığıyla 17 Temmuz 2023 tarihinde Kuruma dilekçe ile talepte bulunmasıyla başladı. 

Temmuz ayından beri işlemi gerçekleştirmeyen kurum, sigortalının dosyanın durumu hakkında bilgi almak istemesi durumuna da olumlu yanıt vermiyor. Sigortalı E-devlet DYS sistemi üzerinden kontrol ettiğinde ise  "Görünmeyen Gün Red Yazısı" ibaresini görüyor. Bu ibare sisteme iki ay önce yüklenmiş. 

Kurum görevlisine telefonla ulaşan sigortalı vekili kurumun cevap yazısının iki aydır tarafına tebliğ edilmediğini ve sistemde gözüken red yazısının dilekçedeki hangi talebin reddi olduğunu sorması üzerine ilgili kurum görevlisi "hesap mı vereceğiz" cevabını veriyor.

Vatandaşların işlemlerini ve yazılı taleplerini gerçekleştirmekle görevli olanların bu görevini vatandaşa hesap vermek olarak değerlendirmesi ve ifade etmesi sigortalıların SGK Merkezlerinde işlemlerini neden yaptıramadığını açıkça ortaya koyuyor.

Sigortalı vekili aracılığı ile durumu bildirmek ve görüşmek için Muratpaşa Merkez ve Antalya İl Müdürlerine sekreterleri üzerinden ulaşmak isetede, ilgiliker konuyla ilgilenmiyor.

Böylelikle vatandaşı mağdur eden görevliler daha başka vatandaşlarıda mağdur etmeye devam edebiliyor. 

Editör: Haber Merkezi