Emekli Astsubaylar, özlük haklarını savunmak ve tazminat taleplerini dile getirmek için İstanbul Maltepe'de miting düzenledi. Mitinge siyasi parti temsilcileride katıldı. 

Emekli Astsubaylar adına basın açıklamasını  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan emekli olan Kıdemli Başçavuş Yalçın Tunçbilek yaptı.  Tunçbilek konuşmasında: "Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yeniden yapılanması adına 1950’li yıllardan itibaren uygulamaya geçirilen Amerikan modeli politikalar askeri anlamda modernleşme çabaları olarak görülmüş ve bu yeni yapılanmanın çeşitli sorunları da beraberinde getirebileceği karar alıcılar, kanun koyucular tarafından öngörülememiştir. ABD ordu yapısının Türk ordusuna transfer edilmesi bazı temel yapısal sorunları da beraberinde getirmiştir. Ordumuza ithal edilen bu sistem ile yeni ara statülerin benimsenip işlevsel hale gelmesinde zorluklar yaşanmıştır ve hala da uyumsuzluğun sorunları yaşanmaya devam etmektedir" dedi.

Siyasi Parti Genel Başkan düzeyinde mitinge tek katılan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ oldu. Ümit Özdağ konuşmasında; "Akıllı bir devlet yönetimi ordusunun federak mensuplaını emekli olduktan sonra fakruzaruretle karşı karşıya bırakmaz, akıllı bir devlet yönetimi bütün hayatını vatan savunmasına vermiş, iş riski şehit olmak yada gazi olmak olan insanların emekli oldukları zaman hayatlarının geri kalan süreleri içinde onurla yaşamalarını sağlayacak maaşı onlara öder. Ancak bu ülkede sadece sizler değil, 16 milyon emekli, dul ve yetim var. Bunların büyük bir bölümü 10 Bin Lira maaşla geçinmeye çalışıyor. Dul ve yetimlerde bu 7.500 Liraya kadar düşüyor. Sizler hakkınız olan tazminatı arzu ettiğinizde verilen cevap enflasyonu arttırır, kaynak yok oluyor. Oysa bu ülkeye 13 Milyon sığınmacı ve kaçak getirdiler. Bunun 5 Milyonu Suriyeli kayıtlı sığınmacı ve bunlara yılda 11 Milyar Dolar harcıyorlar. Onlara harcayınca enflasyon artmıyor mu?" dedi. 

Astsubay 3.

Mitinge Zafer Partisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve aynı zamanda Sancaktepe Belediye Başkanı olan Mehmet Akif Cenkci'de katıldı. 

Zafer Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Azmi Karamahmutoğlu'da mitingde konuşma gerçekleştirdi. 

Mitingde coşkulu kalabalık sloganlar atarak özlük haklarını talep ettiler. 

Astsubay 2.

Editör: Haber Merkezi