SGK Hizmet Dökümünüzde Bu Harfler Bulunuyorsa Dikkat!

Merhaba değerli okuyucularım; 

Son zamanlarda milyonlarca kişi emekli oldu ama kimilerine emekliliklerinin iptal olduğu ve ödenen paralarının faizi ile geri istenmesi durumu oldukça yaygınlaşmaya başladı. Bunun başlıca nedeni ise Sosyal Güvenlik Kurumunun geriye dönük başlatmış olduğu araştırma ve soruşturmalardan kaynaklanmaktadır. Teknoloji ve yazılım çağına hızlı geçiş yapan Sosyal Güvenlik Kurumu geliştirmiş olduğu bazı programlarla hem kurum zararının erkenden fark edilmesine hem de vatandaşın içinde olmuş olduğu durumu erkenden fark etmesini sağlayarak sosyal güvencesini 4/a eski adıyla SSK’lı olmaları için ücret karşılığı yapan yani bu işi ticarete dökmüş olanlara fırsat vermiyor.

Kişiler her ne kadar ücret ödemesi yaptıktan sonra hizmet dökümü ekranında sigorta prim günlerinin sisteme eklendiğini görseler de ancak bu günler incelemeye girdiğinde iptal edilme durumu ile söz konusu olmaktadır. Özellikle bazı işyerlerinin incelemeye girdiğine ilişkin hizmet dökümü ekranında söz konusu işyerlerinden bildirilen hizmetler için (S) , (Ş) ve (K) harfleri yer almaktadır.

Sistem tarafından sahte olma potansiyeli yüksek olduğu tespit edilen işyerlerine ilişkin listenin Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine gönderilmesinden sonra listede yer alan işyerlerine denetim gerekçesi düzenlenmek suretiyle derhal denetime sevk edilmektedir.

Bazen de bazı işyerlerinde tüzel kişinin ortağı olduğu işyerinde bu durumun olması halinde o kişiye ait tüm işyerleri numaralarında sahte sigortalılık varmışçasına Sahte olması şüphesi nedeniyle (S) kodu konulmaktadır. Bu da kimi zaman sahte sigortalılık alakası olmayan işyerinde de bu kod ile bildirildiği görülmektedir.

“Sahte İşyeri”  ve  “Kontrollü İşyeri tanımlaması yapılan işyerlerinden sigortalı adına bildirilen hizmetlerin kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca düzenlenen denetim raporlarına istinaden iptal edilmesi ve söz konusu hizmetler için hizmet bildirimi ve hizmet birleştirmesi yapılmaması nedenleriyle, sigortalıların gerek aylığa hak kazanma koşullarının tespitinde, gerekse gelir/aylık bağlama işlemlerinde anılan hizmetler dikkate alınmamaktadır.

“Şüpheli İşyeri” tanımlaması yapılan işyerlerinden sigortalı adına bildirilen hizmetler kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca düzenlenen denetim raporlarına istinaden iptal edilmemiş olup, denetim sonuçlanıncaya ya da işyerlerinin “Sahte İşyeri” olduğuna ilişkin tanımlama yapılıncaya kadar “Şüpheli İşyeri” tanımlaması yapılan işyerlerinden hizmet bildirilen sigortalıların hizmet bildirimi ve hizmet birleştirme işlemi devam edecek olması nedeniyle, sigortalıların aylığa hak kazanma koşullarının tespitinde ve gelir/aylık bağlama işlemlerinde söz konusu hizmetler dikkate alınacak, gelir/aylık bağlama işlemleri denetim sonuçları beklenmeksizin sonuçlandırılmaktadır.

Sahte ve kontrollü işyerinden bildirilen hizmetler emeklilik hesabında dikkate alınmayacak, şüpheli koduyla gözüken hizmetler ise emeklilik hesabında dikkate alınacak ama inceleme esnasında sahte işyeri olduğu anlaşılması halinde emekli olunmuş ise yaşlılık aylığının iptaline ödenen aylığın faizle yeniden alınmasına yol açacaktır. Bu yüzden hizmet dökümünüzde yer alan (K), (S) ve (Ş) harflerine dikkat etmek gerekiyor, kimin yanında çalışıyorsanız hizmet dökümü ekranında kimin adı yer alıyorsa o olmalıdır, sonrasında çalıştığınız hizmetleri kazanmak çok zor olacaktır.

İsteğe bağlı Bağ-Kur statüsünden kaçayım derken, ödediğiniz sigorta primleri silinecek ve ödediğiniz paralar çöp olacaktır. Aman dikkat!